• Starší čítajú mladším

  Chceli by ste začať deň s knihou, ale v rannom zhone vám na to neostáva čas? Nevadí! U nás v škole ste to počas tretieho marcového týždňa mohli zažiť každý deň. Štvrtáci ako najstarší žiaci prvého stupňa chodili každé ráno čítať zaujímavé príbehy svojim mladším spolužiakom z nižších ročníkov. Správne ich tak motivovali na čítanie kníh a hlavne prváci sa už nemôžu dočkať, keď budú ovládať všetky písmenká a prečítajú si svoje obľúbené knižky sami. Pretože dieťa, ktoré číta, stane sa dospelým, ktorý rozmýšľa. Tak veľa šťastia pri objavovaní tajomstiev, ktoré v sebe ukrývajú knihy!    

 • Návšteva knižnice

  Marec už akosi tradične patrí knihe, preto sme sa rozhodli tento mesiac venovať väčšiu pozornosť čítaniu a ďalším knižným aktivitám. Štvrtáci navštívili Podtatranskú knižnicu v Poprade, kde bola pre nich pripravená prezentácia knižky Dokonalá Klára z pera Gabriely Futovej, známej autorky literatúry pre deti a mládež. Deťom sa podujatie veľmi páčilo a aktívne sa zapájali do sprievodných aktivít. Mnohé z nich využili návštevu knižnice aj na vypožičanie kníh. Milé deti, prajeme vám ešte mnoho ďalších dobrodružstiev prežitých s knihou!

 • Rozprávkové popoludnie

  Vo štvrtok 15. marca sa naša škola premenila na obrovskú rozprávkovú krajinu. Zvieratká a rozprávkové bytosti z diaľky vítali všetkých predškolákov, pre ktorých bolo toto milé popoludnie zvlášť určené. Už od tretej hodiny sa to v škole hemžilo malými nedočkavcami, ktorí prichádzali v sprievode svojich rodičov. Po úvodnom privítaní a príhovore pani riaditeľky si deti konečne prišli na svoje. Čakalo na ne množstvo hier a súťaží, ktoré museli absolvovať, aby sa takto krok po kroku dostali k vytúženému pokladu. Zábavné úlohy riešili spolu so včielkou Majou, Snehulienkou, Popoluškou, využili maľovanie na tvár, tiež zdolávali prekážky a nástrahy džungle, mali možnosť povoziť sa na poníkovi, pozrieť si predstavenie živých králikov či rôzne kúsky cvičeného bernardína, ktorého si všetci zamilovali. Deti preukázali veľkú dávku odvahy, kreativity a nechýbali im radosť a nadšenie. Úspešne zvládli všetky aktivity a úlohy, preto nikto neodišiel bez objaveného pokladu, ktorý určite každého potešil. Okrem hier a súťaží bolo pre všetkých návštevníkov pripravené aj chutné občerstvenie. Podujatie sa páčilo malým i veľkým. Máme radosť, že sa nám takto spoločne podarilo na chvíľku vytvoriť jednu veľkú rodinu, ktorej členov možno nespája rovnaká krv, ale určite vzájomná láska, porozumenie, radosť a hlavne živá viera v Boha, ktorá je v našej školou prioritou. Budúci prváci sa takouto milou formou zoznámili so školou a my sa na nich tešíme na zápise a potom aj neskôr v novom školskom roku. 

 • Prázdninový pobyt

  Prázdniny nemusia byť prázdne dni.

  Osemnásť žiakov našej školy prijalo ponuku lyžiarsko-turistického krúžku aktívne využiť voľné dni a zúčastniť sa na trojdňovom pobyte v Turíku. Tohtoročné jarné prázdniny by si skôr zaslúžili prívlastok „zimné“. Ostrý mráz poriadne vyštípal všetkých zúčastnených. Prijateľnou odmenou boli vynikajúce snehové podmienky v stredisku Opalisko-Závažná Poruba. Program lyžiarskeho výletu oživovali aj viaceré sprievodné duchovné či teambuildingové aktivity. Nechýbali spoločné modlitby, duchovné impulzy, svätá omša ani rozličné hry, súťaže či bowling. Poďakovanie patrí animátorom, ktorí ochotne venovali svoj voľný čas mladším žiakom, ale aj dvom oteckom, ktorí sa osvedčili nielen ako spoľahliví šoféri, ale aj ako skvelí a obetaví lyžiarski inštruktori. Verím, že akcia pomohla deťom, aby tohtoročné jarné prázdniny neboli „prázdnymi“ dňami, ale dňami plnými - bohatými na mnohé krásne zážitky.

   

 • Duchovná obnova

  Tatry z druhej strany a inak

  Aj takto by sme mohli nazvať 23. február 2018, deň duchovnej obnovy zamestnancov cirkevnej školy, pre ktorý sme si vybrali turistické mestečko našich severných susedov pod Tatrami - Zakopané. Je symbolické, že sme tento deň mohli prežiť práve v Pôstnom období a duchovne sa naladiť na zmysel sviatkov blížiacej sa Veľkej noci. Hoci nám počasie veľmi neprialo, bolo zamračené a hmlisto, neubralo nám to na dobrej nálade.

  Po príchode do Zakopaného sme navštívili Sanktuárium Matky Božej Fatimskej. Je to nádherný kostol v zručnom prevedení remeselníkov-stolárov a kovotepcov. Poliaci vystavali tento svätostánok z vďaky za záchranu života pápeža Jána Pavla II. po atentáte v roku 1981. Tu sme sa duchovne naladili na vnímanie prednášky, ktorú si pre nás pripravil náš školský kaplán Peter Nákačka. Veď ako sa hovorí v Písme: „Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.“ (Mt 4, 4)

  Témou nášho zamyslenia bolo odpustenie a zmierenie sa s blížnym ako podstata prijímania Božej lásky. Odpustenie ako dar, uvoľnenie sa zo zajatia negatívnych emócií a lepšie pochopenie vyššej formy dávania v medziľudských vzťahoch v kresťanskom duchu. Po následnej svätej omši sme si pozreli vyrezávaný oltár Jána Pavla II. v priľahlom parku. Znovu sa ukázalo, že naši poľskí susedia si vedia uctiť nielen náboženstvo a históriu, ale dokážu to dokonale podčiarknuť umeleckým stvárnením svojich diel a stavieb.

  Po spoločnom obede a prechádzke po Krupowkách v pešej zóne mesta sme sa lúčili so Zakopaným s vďakou a spomienkou na pekne strávený deň. Ďakujeme týmto aj pani riaditeľke Kataríne Krajňákovej za umožnenie tejto duchovnej obnovy, tiež pánovi kaplánovi za jeho myšlienky a slová, ktorými nás sprevádzal, ako aj pánovi Banasiewiczovi, ktorý bol pomocným organizátorom výletu.

                                                                                                                                                   Anna Michalová

 • Lyžiarsky kurz

  Aj tento rok sa siedmaci zúčastnili na lyžiarskom kurze a strávili týždeň pred jarnými prázdninami v krásnom prostredí Liptovskej Tepličky. Počasie bolo ukážkové, a preto aj vyúčba prebiehala v ideálnych podmienkach. Aj tí, ktorí stáli prvýkrát na lyžiach, si už na konci týždňa výborne zajazdili, a tí, ktorí tento šport ovládali už predtým, mali príležitosť zdokonaliť sa. Na konci kurzu si všetci zmerali sily v slalome a tí najrýchlejší boli aj odmenení. Ďakujeme inštruktorom, ktorí sa žiakom ochotne venovali. Bol to naozaj týždeň strávený v prírode, plný radosti a utužovania vzťahov. 

 • Návšteva hokejistov

  Pozvanie prijali a naozaj prišli medzi nás popradskí hokejisti Matej Paločko, Jindřich Abdul a Peter Kӧnig. Téma besedy bola jasná - Hokej a život s ním spojený. Deťom ochotne odpovedali na otázky, spoločne sa pobavili a zasmiali. Na záver stretnutia prebehla autogramiáda a hokejový zápas v stolnom hokeji. Po nájazdoch vyhrali hokejisti HK Poprad 4:3. Ďakujeme im za spoločne strávené chvíle. 

 • Fašiangy

                                                                                                                                                                              Fašiangy sme oslávili, ako sa patrí

  K fašiangom neodmysliteľne patria karnevaly či rôzne zábavy, ktoré obľúbujú zvlášť deti. A tak sme vo štvrtok pred polročnými prázdninami pripravili karneval, na ktorom sa všetci dobre zabavili, zasúťažili si a vytancovali sa dosýta. Tento ročník bol zvláštny tým, že do školského klubu zavítala vzácna návšteva - mladá kaderníčka Lucka a jej priateľka Olívia, ktoré dievčatám na hlavách vytvárali netradičné účesy. Potom sa už sála zaplnila rôznymi maskami. Boli naozaj veľmi pestré - od klasických princezien, princov, zvieratiek až po ježibaby, strašidlá či iné rozprávkové bytosti. Nechýbali ani reálne postavy, ako rôzni športovci, speváci, policajti či dokonca zdravotné sestry. Deti naozaj využili pri výrobe svojich kostýmov veľkú dávku fantázie, za čo boli aj odmenené. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a pomohli vytvoriť jedinečnú atmosféru.

 • Všetkovedko

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Celoslovenská súťaž Všetkovedko priniesla úspech!

                                                                                                                                                                                      Aj v tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili doceloslovenskej vedomostnej súťaže Všetkovedko, aby ukázali, čo všetko vedia o svete a popritom sa v hravej a súťažnej atmosfére naučili niečo nové. Získali diplomy a ceruzky a najúspešnejšia Deniska Dulová z 3. A triedy dostala aj krásnu knihu. 

 • 23. Športová olympiáda

                                                                                                                                                                    Naši snowboardisti úspešne vybojovali zlato a bronz!

  Z 23. ročníka Športovej olympiády detí a

  mládeže mesta Poprad sme neodišli naprázdno. O

  úspech sa postarali naši snowboardisti z deviateho

  ročníka, ktorí sa svojimi časmi zaradili do prvej trojky.

  Benjamín Vyhnal získal bronzovú medailu a

  Sebastián Spirčák sa stal absolútnym víťazom a

  odniesol si zlato. Chlapcov neodradil ani silný vietor

  či zľadovatený terén. Máme radosť z tohto úspechu.

  Obom srdečne gratulujeme a želáme ešte mnoho

  víťazstiev, a nie len športových!

 • Úspech na matematickej olympiáde

  Dňa 14. januára sa konalo okresné kolo matematickej olympiády žiakov 5. ročníka. Našu školu reprezentoval Patrik Mornár z 5.A triedy. Paťo sa popasoval s riešením štyroch úloh a stal sa úspešným riešiteľom. Všetci mu srdečne blahoželáme.

 • Povedz to!

  Milí rodičia, keď vyplníte tento dotazník, naša organizácia - občianske združenie V.I.A.C – Inštitút na podporu a rozvoj mládeže v spolupráci s Mestom Poprad - získa cenné a aktuálne informácie pre zlepšenie kvality života vašich detí. Dotazník je anonymný a je určený pre rodičov a deti vo veku 6-12 rokov žijúcich v meste Poprad. Prieskum je realizovaný v rámci projektu Povedz To!, ktorý je podporený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v programe Komunita pre mladých. Prosíme, aby ste sa prieskumu zúčastnili len raz.

        ⬇️⬇️⬇️

 • Recitačná súťaž ...a Slovo bolo u Boha... má svojich víťazov

           V sobotu 20. januára sa uskutočnilo krajské kolo už 26. ročníka recitačnej súťaže ...a Slovo bolo u Boha... Súťaž je ponímaná ekumenicky – žiaci základných a stredných škôl recitujú básne a prozaické texty s náboženským a morálnym posolstvom. Opäť sa na pôde našej školy stretlo viac ako 60 recitátorov. Všetkým srdečne ďakujeme za vytvorenie skvelej atmosféry.

           Blahoželáme úspešným žiakom našej školy: Eliške Špinerovej z 1.A, ktorá nás bude reprezentovať aj na celoslovenskom kole v Bratislave, pretože získala prvé miesto. Úspešní boli aj: Ema Jurčíková zo 4.A – 2. miesto, Lýdia Škvareková z 8.A – 3. miesto a Sára Bretzová z 1.AG  3. miesto. Prajeme vám všetkých veľa ďalších úspechov!

   

  Výsledková listina  súťaže ...a Slovo bolo u Boha... 2018

   

  1.kategória  (1. a 2.ročník ZŠ)

  Poézia: 1. Eliška Špinerová  (ZŠ Š.Mnoheľa, Poprad)

                 2. Laura Šimonovičová

                 3. nebolo udelené

  Próza: 1. nebolo udelené

               2. Tobiáš Šimonov

               3. Bianka Novotná

   

  2. kategória (3. a 4. ročník)

  Poézia: 1. Sofia Bôžiková  (ZŠ Povýšenia sv. Kríža Smižany)

                2.Ema Jurčíková

                3. nebolo udelené

  Próza:    1. Natália Ferenčáková  (ZŠ Dr. Fischera Kežmarok)

                 2. Romana Birčáková 

                 3. Adam Baloga

   

  3. kategória (5. a 6. ročník)

  Poézia:   1. Dajana Mária Drugáčová – ZŠ sv. Kríža Kežmarok

                  2. Marián Kotrady

                  3. Martin Halčin

  Próza:    1. Jakub Olejník (ZŠ sv. Cyrila a Metoda Stará Ľubovňa)

                 2. Nina Pavlíková

                 3. Adam Baláž

   

  4. kategória (7. - 9.roč.)

  Poézia: 1. Monika Grichová (ZŠ M. R. Štefánika Spišská Belá)

                2.Viktória Galliková

                3. Karolína  Grobarčíková

  Próza:   1.Gabriela Lapšanská  (ZŠ sv. Cyrila a Metoda Spišská Nová Ves)

                2. Katarína Brejčáková

                3. Lýdia Škvareková

   

  5. kategória (SŠ)

  Poézia: 1. Stanislava Orlovská (Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša Stará Ľubovňa)

                2.Linda Gállová

                3. Sára Bretzová

   

  Próza: 1. nebolo udelené

              2. Samuel Murcko

              3. František Pluta

   

   

 • Ponúkli sme farníkom vianočné výrobky

  V Advente sa v našej škole vypekalo, lepilo, strihalo, šilo, vyšívalo a tvorilo. Z toho všetkého vzniklo množstvo originálnych a nápaditých vianočných výrobkov, ktoré sme veriacim nášho mesta ponúkli na Tretiu adventnú nedeľu po svätých omšiach na sídlisku Juh. Aj v tomto roku sa vianočný jarmok stretol s pozitívnym ohlasom a my sme radi, že sme takýmto jednoduchým spôsobom mohli do popradských rodín vniesť trošku vianočnej atmosféry a radosti. Prajeme všetkým požehnané vianočné sviatky! 

 • Vianočný program detí potešil divákov

  Na tretiu adventnú nedeľu vystúpili naši žiaci v Kostole sv. Cyrila a Metoda s adventným pásmom, ktoré nieslo názov Pán je už blízko. Pripomenuli v ňom dôležité biblické udalosti, ktoré poukazujú na príchod Mesiáša. Príbeh sa začal v raji, kde bol spáchaný prvý hriech, pokračoval v Kanaáne, keď Boh požehnal Abraháma a jeho potomstvo, a vyústil v Betleheme, kde si Pán vyvolil kráľa Dávida, z ktorého rodu sa narodil prisľúbený Mesiáš. Na konci príbehu sme sa spolu s prorokom Izaiášom a malým chlapcom, ktorý bol jeho spoločníkom, ocitli v Betleheme pri jasličkách a poklonili sa novonarodenému Ježiškovi. Celým programom prítomných sprevádzal aj školský spevácky zbor SVETLO, ktorý umocnil atmosféru celého vystúpenia. Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k príprave tohto podujatia! 

 • Podporujeme zdravé stravovanie

  Čo presne rozumieť pod pojmom zdravá stravovanie? Určite neznamená len kvalitné "palivo" pre svaly, ale aj správnu výživu pre mozog. Preto je zvlášť pre deti v školskom veku dôležité mať vyvážený jedálny lístok a konzumovať jedlá, ktoré napomôžu správnemu fungovaniu celého organizmu. A tak sme sa zapojili do niekoľkých akcií, ktoré tomu môžu napomôcť. 

  Žiaci 3.,4. a 5. ročníka sa v rámci projektu Viem, čo zjem zapojili aj do súťaže s názvom Zabávame sa s komiksom. Ich úlohou bolo vymyslieť krátky príbeh znázorňujúci ľubovoľného superhrdinu, ktorý našiel spôsob, ako naučiť deti zdravo sa stravovať.

  Taktiež sa zúčastnili aj na školení Vyvážená strava. Vďaka pútavo pripravenej a zaujímavej prezentácii sa deti oboznámili s problematikou vyváženého stravovania. Potom vypĺňali pracovné listy s tematikou virtuálneho obchodu a potravinovou pyramídou. Nakoniec vytvárali svoj vlastný jedálny llístok.

 • Pred sviatkami sa maľovalo

  V jasnej a svetlej triede sa určite lepšie pracuje aj rozmýšľa. Preto sa štvrtáci rozhodli konať a premeniť svoju triedu na jasnožltú. Ich triedna pani učiteľka Janka Babičová a ochotní rodičia spojili svoje sily a počas soboty vymaľovali triedu, z čoho sa štvrtáci veľmi tešia. Všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, patrí veľké ďakujem!

 • Ani v tomto roku sme tam nechýbali

   Ani v tomto roku sme tam nechýbali - Obrázok 1

  My sme nespali a prišli! A stálo to za to! Rorátne sväté omše pre deti sa konali počas Adventu každý piatok o 6.00 v konkatedrále. Potom nasledovali spoločné raňajky, po ktorých sme sa vydali do školy s radosťou v srdci a s Božím požehnaním do nastávajúceho dňa. Vďaka patrí všetkým deťom i rodičom, ktorí neváhali vstať skôr než zvyčajne, a prišli i takýmto spôsobom pripraviť cestu Pánovi, ktorý o pár dní príde na svet.

 • Sme úspešní vo výtvarnej súťaži Anjel Vianoc

  Aj v tomto roku sme sa zapojili do tradičnej predvianočnej výtvarnej súťaže Anjel Vianoc. Je určená pre všetkých žiakov materských, základných, špeciálnych i umeleckých škôl, na ktorej môžu prezentovať svoj talent a zručnosť a ukázať svoje anjelské nápady. V stredu 6. decembra sa v Tatranskej galérii v Poprade konalo vyhodnotenie súťaže, na ktorom sa zúčastnili ocenení jednotlivci i kolektívy. Žiačky našej školy nezahanbili. Lenka Mašlonková z 8.A získala za svoju prácu s názvom Paličkovaná hudba Vianoc 3. miesto a jej sestra Eliška Mašlonková z 9.A získala čestné uznanie za anjela s poetickým názvom Unange á la Lumiére. Práce budú vystavené v Tatranskej galérii do 30. januára 2018. Obom dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy! 

 • Vyzdobme si vianočný stromček

  Každoročne v predvianočnom čase pripravuje mesto Poprad prehliadku vianočných stromčekov, ktoré vyzdobia žiaci popradských základných škôl. Aj v tomto roku sa 7. decembra Námestie svätého Egídia zaplnilo deťmi, ktoré pod dozorom pedagógov zdobili stromčeky. Ani my sme nezaváhali a do tejto akcie sme sa zapojili. Na výzdobu sa mohli použiť len vlastnoručne vyrobené ozdoby, pričom technika, tvar a farba sa ponechali na tvorivosť a fantáziu detí, ktoré aj tento rok dokázali, že jej majú naozaj dosť. Stromčeky budú vystavené už počas otvorenia XV. Tradičného vianočného jarmoku a budete si ich môcť pozrieť do 17. decembra. Ale tu sa ich cesta neskončí. Radosť budú prinášať ďalej, pretože poslúžia rôznym domovom dôchodcov alebo nemocnici. Ak pôjdete okolo, určite sa na ten náš pozrite. Deti spoločne s pani vychovávateľkou ho vyzdobili naozaj krásne.

strana:

Kontakt

 • Základná škola Štefana Mnoheľa
  Dlhé hony 3522/2
  058 01 Poprad
 • 052/7721389


Ďakujeme našim sponzorom