• Plavecký výcvik

  Na našom plaveckom výcviku sme si veľa užili a, samozrejme, sa aj naučili plávať rôzne štýly: kraula, prsia, znak, dokonca už vieme splývať. Zdokonalili sme sa až tak, že by sme si trúfli preplávať bazén rýchlejšie ako ryba. Samozrejme, ako na všetkých plaveckých výcvikoch, mali sme rešpekt voči našim trénerom a sme im vďační. V posledný deň sa uskutočnila plavecká súťaž, kde sme si zmerali sily v troch disciplínach: plávanie s doskou - splývanie, voľný spôsob a plávanie 15 minút v kuse. Tiež sme sa nielen veľa naučili, ale sa aj zabavili v bazénoch Blue Diamond, Blue Sapphire, vo vonkajších bazénoch, dokonca sme sa vybláznili aj na tobogánoch. Telo sme si zregenerovali v parnej saune. Užili sme si toho veľmi veľa a týmto sa chceme poďakovať našej triednej pani učiteľke Rákociovej a pánovi učiteľovi Stromkovi.

  Za kolektív 6. A triedy Ester Vyhnalová

   

   

 • Legovňa zaujala

  So žiakmi 2.A triedy sme navštívili Detské kreatívne centrum v Poprade. Témou boli zvieratá Afriky. Po krátkej prezentácii o žirafe, najvyššom zvierati, si deti z LEGA vytvárali žirafy, levy či iné zvieratká. Netradičné detské ihrisko sa deťom páčilo a tešíme sa na ďalšiu návštevu. 

   

   

 • S ujom včelárom

  V piatok 18. mája sa deti zo školského klubu zúčastnili na zaujímavej besede. Navštívil nás ujo včelár Ján Merčák, ktorý im porozprával veľa zaujímavostí zo života včiel a vysvetlil im, prečo sú vlastne také užitočné. Doniesol so sebou aj včelárske pomôcky – dymak, kuklu, metličku a, samozrejme, nezabudol ani na rámik so včielkami, ktorý si žiaci mohli pozrieť zblízka. Na záver bolo aj sladké prekvapenie – deti mali možnosť ochutnať pravý včelí med, ktorý všetkým veľmi chutil. Ďakujeme za milú besedu a za príjemne strávený čas s ujom včelárom.

   

   

 • U hasičov

  Dňa 14. mája 2018 sme sa stali súčasťou Hasičského a záchranného zboru v Poprade. Pán Jaroslav Hudáč nás ráno privítal pred výjazdom vozidiel z garáží a porozprával o práci hasičov. Najviac sa nám páčilo technické vybavenie vozidla a vyskúšali sme si aj hasenie fiktívneho požiaru naživo. 

   

   

 • Kino trochu inak

  V pondelok 14. mája, keď naši spolužiaci z deviateho ročníka absolvovali prijímacie skúšky na stredné školy, sme sa my- žiaci druhého stupňa - boli niečo nové naučiť v kine Tatran. Na úvod sme zabsolvovali filmový kvíz, kde sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých vecí zo sveta animovaného filmu. Pozreli sme si ukážky, ktoré boli urobené v minulosti, a porovnali sme ich s modernými, zhotovenými súčasnou technikou a technológiou. Videli sme staré filmové kotúče a boli sme sa pozrieť v premietacej kabíne, ako to funguje dnes pomocou počítačov. Mohli sme si porovnať snímky pri 3D premietaní, ba dokonca vyhrať DVD za správne odpovede na otázky, ktoré boli pre nás pripravené. Myslím, že sme boli všetci milo prekvapení a hlavne sme sa fajn zabavili pri hádaní názvu animovanej rozprávky len podľa malého kúska plagátu alebo krátkej hudobnej ukážky. Pri našich rýchlych a pohotových odpovediach sme sa cítili ako hrdinovia z filmov, ktorých mená sme hádali. No a potom prišla odmena v podobe novej animovanej rozprávky Malý Yeti. Príbeh chlapca bol veľmi poučný, ale nechýbali v ňom ani humorné situácie, na ktorých sa dobre pobavili aj naši učitelia.

   

   

 • ScratchCup 2018

  Súťaž v programovaní ScratchCup

  Utorok 18. 4. 2018 bol venovaný programátorskej súťaži ScratchCup, do ktorej sa prvýkrát zapojilo 11 našich mladých programátorov zo siedmeho ročníka. Celoslovenskej súťaže v programovaní v jazyku Scratch sa zúčastnilo 237 žiakov. V tejto konkurencii sa ani naši žiaci nestratili a najúspešnejším  z našich siedmakov bol Dávid Dikant, ktorá získal percentil 70.  S percentilom 66 skončili Ondrej Magda, Samuel Puchala a Jozef Šromek. A samozrejme, súťažili aj dievčatá, najlepšie sa umiestnila Lea Jurčíková s percentilom 44. Všetkým mladým programátorom srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.                                                                                               

                                                                                                                                                  Ing. Eva Gabonayová

   

 • Tatry s Jožom Kubánim

  Stretnutie s moderátorom TV JOJ Jožom Kubánim nás všetkých veľmi potešilo. Potulky lesom sme začali v Starom Smokovci a lesným chodníkom sme vyšli na Hrebienok. Po krátkom oddychu sme ďalej pokračovali v ceste, ktorou sme prišli k Vodopádom Studeného potoka. Tu sme si urobili spoločnú fotografiu, aby sme si uchovali naše skvelé zážitky. Poslednou zastávkou bola Bilíkova chata a potom sme sa už vybrali na cestu domov. Stretnutie s Jožom bolo veľmi milé a ďakujeme mu za čas, ktorý nám venoval. Veríme, že to nebolo poslednýkrát a že sa ešte niekedy spolu vyberieme na ďalší nezabudnuteľný výlet. 

   

   

 • Slávik Paľko

  Dňa 11. mája sa uskutočnilo okresné kolo známej speváckej súťaže Slávik Slovenska. Našu školu reprezentovali šiesti žiaci, víťazi školského kola vo svojich kategóriách. Všetci podali skvelé výkony. Najviac však porotu upútal tretiak Pavol Pisarčík, ktorý v 1. kategórii získal krásne 3. miesto. K úspechu mu gratulujeme a prajeme mnoho ďalších speváckych úspechov. Ostatným slávikom takisto ďakujeme za reprezentáciu našej školy a želáme všetkým ešte veľa radosti zo spevu. 

   

   

 • Exkurzia v Kežmarku

   

  V krásny slnečný deň 4. mája 2018 sme objavovali krásy našej literatúry a histórie na poznávacom výlete v Kežmarku.  Na vlastnej koži sme mohli okúsiť, aký bol život na hrade, začítať sa do významných diel slovenskej literatúry či poprechádzať sa po škole, kde študovali najväčší slovenskí dejatelia.

  Putovanie za históriou Slovenska sme začali príchodom vlaku do kežmarskej stanice, odkiaľ sme sa presunuli do Evanjelického lýcea, kde na nás už čakala informáciami nabitá sprievodkyňa. Tá nám priblížila aktuálnu činnosť lyceálnej knižnice, históriu lýcea a predstavila významné osobnosti dejín Slovenska, ktoré navštevovali túto školu. 

  Po skončení sme šli do Dreveného artikulárneho kostola svätej Trojice, ktorý patrí medzi najstaršie pamiatky Kežmarku. Prezreli sme si architektúru tohto barokového kostola, vypočuli niekoľko zaujímavostí a dozvedeli sa, že tento chrám slávi 10. výročie zapísania do UNESCO.

  Ďalšou zástavkou našej púte bol Nový evanjelický kostol, kde sme videli hrobku Imricha Tökölyho, ktorý sa zaslúžil o čiastočnú náboženskú slobodu pre nekatolíkov vo vtedajšom Uhorsku.  

  Poslednou atrakciou našej exkurzie bol Kežmarský hrad, ktorý je jediným zachovaným hradom na Spiši. Tu sme objavili hneď niekoľko zaujímavostí: historické expozície vývoja Kežmarku, strelecký spolok či zakladateľa röntgenológie v Uhorsku – MUDr. Vojtecha Alexandra. Na záver prehliadky sme sa pozreli na mesto Kežmarok a okolie z vyhliadkovej veže, čo bolo krásnou bodkou za naším programom nabitým dňom.

  Na záver chceme poďakovať pani zástupkyni Kleinovej a pani učiteľke Vagašovej za vytvorenie zaujímavého programu exkurzie, príjemnú atmosféru a vyjadrenie myšlienky výletu, že práve história je najlepšou učiteľkou života.

  Filip Lopuch

   

   

 • Tvorivé dielne

  Dňa 4. mája sa siedmaci zúčastnili na tvorivom workshope v Tatranskej galérii v Poprade. Bol zameraný na prácu so sadrou v spojení s inými materiálmi v rôznych podobách. Vytvorili vlastné sochárske dielka a pozreli si expozíciu viacrých tvorcov, ktorú galéria aktuálne ponúka. 

   

   

 • Nezvyčajná návšteva

  Na prelome apríla a mája k nám do školy zavítal nezvyčajný hosť. Navštívil nás bocian, ktorý pravdepodobne zablúdil, keď sa vracal zo svojho zimoviska v Afrike späť domov na Slovensko. Celý týždeň nám robil spoločnosť na ihrisku alebo jednoducho relaxoval na lampe a my sme mali na tohto krásavca nádherný výhľad z okna. Vôbec sa nebál, preto sme mali vynikajúcu príležitosť obzrieť si ho zblízka. Ozaj, vedeli ste, že bociany nalietajú ročne aj 30 000 km? Ďalšou zaujímavosťou je, že bocianí samec je verný samici a hniezdu. Je to rodinne založený vták a mláďatá vždy vychovávajú spolu. Bocian Floppy, ako ho deti pomenovali, sa už začiatkom nového týždňa neukázal. Veríme však, že je v bezpečí a že si postavil hniezdo tam, kde bude odteraz doma. Za týždeň strávený s ním sme všetci veľmi vďační. 

   

   

 • Úspešné rečníčky

  2. mája sa v priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade konalo okresné kolo súťaže Štúrov Zvolen. Veľmi nás potešilo úspešné umiestnenie našich dievčat vo všetkých troch súťažných kategóriách. K úspechu im srdečne blahoželáme!

  1. kategória / 4. -  6. ročník  ZŠ /: Adela Čarnogurská zo 6.A - 3. miesto

  2. kategória / 7. - 9. ročník ZŠ /: Eliška Mašlonková z 9.A - 3. miesto

  3. kategória / SŠ /: Karolína Hudžíková zo IV. AG - 1. miesto

  Karolína Hudžíková postupuje do Zvolena na celoslovenské kolo, ktoré sa bude konať 5. - 6. júna 2018. Držíme jej palce!

   

   

 • So záchranármi

  V apríli sme sa v obchodnom centre Forum stretli so záchranármi z Prešova a so žiačkami Strednej zdravotníckej školy v Poprade. Ich cieľom bolo naučiť nás pomôcť ľuďom, ktorí sú v ohrození života. Naučili sme sa a vyskúšali sme si na figurínach správne podať umelé dýchanie s masážou srdca a pomôcť človeku, ktorý sa dusí. Je to skúsenosť, ktorá nás určite obohatila. Veď možno zajtra budeme vedieť pomôcť našim blízkym či spolužiakom. 

   

   

 • Slávik Slovenska

  Súťaž v interpretácii slovenských ľudových piesní Slávik Slovenska má v Cirkevnej spojenej škole už dlhoročnú tradíciu. Dňa  25. apríla 2018 sa uskutočnilo školské kolo. Na tomto zaujímavom speváckom podujatí sa stretli žiaci, pedagógovia, rodičia i nadšenci ľudovej piesne, aby spoločne strávili pekné popoludnie.

  Súťažilo sa v  troch kategóriách: I. kategória: žiaci 1. - 3. roč. ZŠ a ZUŠ , II. kategória: žiaci  4. - 6. roč. ZŠ a ZUŠ a III. kategória žiaci 7. - 9. ročníka ZŠ. Súťažilo 27 žiakov, ktorí spievali dve ľudové piesne, jednu s hudobným sprievodom. Porota mala náročnú úlohu, pretože výkony mladých spevákov boli veľmi vyrovnané. Nakoniec sa rozhodlo nasledovne:

  1. kategória:  1. - 3. ročník ZŠ 

  1. miesto: Peter Pisarčík

  2. miesto: Terézia Pinteková

  3. miesto: Júlia  Čarnogurská

   

  1. kategória: ZUŠ

  1. miesto: Pavol  Pisarčík

  2. miesto: Eliška Špinerová

   

  2. kategória: 4. -  6. ročník ZŠ  

  1. miesto: Mária Klingová

  2. miesto: Gabriel Bies

  3. miesto: Mária Smetanová

   

  2. kategória: ZUŠ

  1. miesto: Alžbeta Vojtechová

  2. miesto: Veronika Orinská

                         

  3. kategória : 7. - 9. ročník ZŠ

  1. miesto: Lukáš  Smetana

  Víťazom srdečne gratulujeme a držíme im palce na okresnom kole, ktoré sa uskutoční 11. 5. 2018 v ZUŠ na Štefánikovej ulici v Poprade.

 • V organárskej dielni

  V rámci technickej výchovy sme sa zúčastnili na exkurzii v dielni Bies v Hranovnici, kde sa vyrábajú píšťalové organy do kostolov. Veľa sme sa tu dozvedeli o organoch, o dreve, o strojoch na opracovanie dreva a o výrobe píšťal. Mali sme možnosť vidieť, ako sa stavia nový organ, ktorý o pár dní poputuje do kostola na východnom Slovensku. Vypočuli sme si aj veľa zaujímavosti o výrobe týchto hudobných nástrojov: napríklad, že klávesy sú vyrobené zo slonoviny alebo z mamutích kostí, ale tiež aj z najtvrdšieho ebenového dreva, ktoré rastie iba na Madagaskare a v Afrike. Porozprávali nám, ako vzniká zvuk pri hre na organ, ako sa vyrábajú a fungujú píšťaly, ktoré sa na Slovensku vyrábajú jedine v tejto dielni. Odniesli sme si veľa nových poznatkov a zážitkov, o ktorých by sme mohli rozprávať celé hodiny. Chceme sa poďakovať pani učiteľke, ktorá pre nás túto exkurziu zorganizovala.                                                                                                  

              za šiestakov Ester Vyhnalová

   

   

 • S pani spisovateľkou

  Šťastná ježibaba. Pod týmto názvom je ukrytých desať rozprávok, ktoré spisovateľka Mária Vrkoslavová-Ševčíková ponúkla našim deťom v Podtatranskej knižnici v Poprade. Dňa 19. apríla sme sa s pani spisovateľkou stretli a ona nám s radosťou porozprávala, ako knihu napísala, ba dokonca priviedla aj jedného hrdinu z rozprávky - ČOKOLÁDOVÉHO psíka GORDONA, skutočného kokršpaniela čokoládovohnedej farby. Žiaci 2. a 3. ročníka mali z tohto stretnutia naozaj veľkú radosť. V závere odovzdali pani spisovateľke ilustrácie rozprávok, ktoré sa im najviac páčili, a niektorí si aj kúpili knižky. 

   

   

 • Štúrov Zvolen

  18. apríla sa v našej škole uskutočnilo školské kolo rečníckej súťaže Štúrov Zvolen, ktorá sa každoročne teší veľkej obľube u žiakov. Súťažiaci nesklamali a aj v tomto školskom roku prišli výborne pripravení. Preukázali nielen rečnícke schopnosti, ale aj veľkú dávku tvorivosti, humoru a improvizácie. Porota sa nakoniec rozhodla, že v každej kategórii postúpia do okresného kola títo žiaci:

   

  1. kategória (5. - 6. ročník) - Adela Čarnogurská, 6.A

  2. kategória (7. - 9. ročník) - Eliška Mašlonková, 9.A

  3. kategória (1. - 4. ročník SŠ) - Karolína Hudžíková, 4.A

  Ku skvelým výkonom im srdečne blahoželáme a držíme palce na okresnom kole, ktoré sa bude konať 4. mája v Podtatranskej knižnici v Poprade.

   

   

   

 • Viem, čo zjem

  V dňoch 11. 4., 16. 4. a 18. 4. sme pokračovali v projekte Viem, čo zjem druhou prednáškou, ktorá niesla názov Hygiena a potraviny. Zúčastnili sa na nej žiaci 3., 4., 5. a 6. ročníka. Po prednáške a diskusii vyplnili pracovné listy, ktoré sme spolu vyhodnotili. Deťom sa téma aj aktivity s ňou spojené veľmi páčili. V máji budeme pokračovať témou Ideme na piknik. 

   

   

 • Úspešná pytagoriáda

  Šimon Kožár, žiak 4.A triedy, reprezentoval školu na okresnom kole Pytagoriády. Stal sa úspešným riešiteľom a my mu k úspechu srdečne blahoželáme!

 • Prezentiáda

  Po roku opäť veľmi úspešní na Prezentiáde

  V Košiciach sa 12. 4. 2018 na krajskom kole Prezentiády na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského zišlo až 26 tímov; 13 zo základných a 13 zo stredných škôl, aby ukázali, aké dobré verbálne, neverbálne, technické, netechnické, niekedy aj herecké schopnosti majú, a aby presvedčili porotu, že práve oni stoja za výhru. Po minuloročnom 1. mieste získal tento rok tím Extreme unlimited – Eliška Mašlonková, Filip Kubáni, Benjamín Vyhnal krásne tesné 2. miesto. Citujem Kristínu Kozelekovú, členku poroty: „Na scéne boli minuloroční víťazi Exteme unlimited a my sme si mysleli, že svoj titul aj obhája. Ale dve dievčatká v krojoch zo Želiezka nás natoľko vtiahli do svojej folklórnej vášne a sna stať sa učiteľkami tanca, že ani porota neváhala a zvolila ich za víťazov.“ Nevadí. Náš tím prišiel s témou Technológie nás spájajú, podal úžasný výkon a 2. miesto je veľkým úspechom. Blahoželáme! Minuloročné víťazstvo inšpirovalo aj ďalších žiakov, a preto v tomto roku reprezentovali našu školu štyri tímy zo ZŠ a jeden tím z gymnázia. Tím E. N. A. v zložení Ester Biesová, Natália Celerová a Anna Banasiewiczová súťažili s témou Práca snov – Klinika umenia a získali 4. miesto. Tím Tobogan go v zložení Lukáš Smetana, Lukáš Sabo (Marián Stupák) získali so svojou Prácou snov - Testovač tobganov 8. miesto. Ôsmaci – NCS Summermusic - Martin Šidlovský a Vladislav Mornár s témou Technológie nás zbližujú získali 12. miesto. V kategórii SŠ naši gymnazisti v tíme Sharks v zložení Zdenko Ďurana, Ľubka Ondrušová a Martin Misál súťažili prvýkrát a s témou Droga dnešnej doby – Nemám čas. Po veľmi peknom výkone získali 6. miesto. Všetkým súťažiacim blahoželáme!

  Prezentiáda je súťaž v prezentačných schopnostiach pre dvoj až trojčlenné tímy žiakov ZŠ aj SŠ z Českej republiky aj Slovenska. Podporuje a rozvíja u mladých ľudí súťaživosť, kreativitu a komunikačné schopnosti. Najlepšie tímy z 18-tich krajov Česka a Slovenska sa stretnú na dvojdňovom finále v Brne. Tohto roku sme sa do Brna nedostali, ale o rok súťaž pokračuje znova a my sa nevzdávame.

   

   

strana:

Kontakt

 • Základná škola Štefana Mnoheľa
  Dlhé hony 3522/2
  058 01 Poprad
 • 052/7721389


Ďakujeme našim sponzorom