Žiaci 4.A triedy boli na návšteve v Podtatranskej knižnici v Poprade, kde si pozreli vynovené miestnosti, mali pripravené pásmo na tému "Dokonalá Klára ", prezreli si niektoré knihy a zahrali divadielko.
Žiaci 4.A triedy boli na návšteve v Podtatranskej knižnici v Poprade, kde si pozreli vynovené miestnosti, mali pripravené pásmo na tému "Dokonalá Klára ", prezreli si niektoré knihy a zahrali divadielko.
17. marec je v Írsku známy ako Deň svätého Patrika, ktorý je patrónom tejto krajiny a zapríčinil sa o príchod kresťanstva v Írsku. Tento deň je aj štátnym sviatkom Írska. Znakom tohto dňa je zelená farba na pamiatku svätca. Oslavujúci Íri si v tento deň do gombíkovej dierky pripínajú trojlístok: hovorí sa, že svätý Patrik ho používal, keď vysvetľoval podstatu svätej Trojice. Okrem Írska sa tento sviatok oslavuje aj v Spojenom kráľovstve, USA, Kanade, Austrálii a Novom Zélande.
Žiaci našej školy si pripomenuli Deň sv. Patrika na hodinách anglického jazyka. Počas celého dňa prebiehali náučno-zábavné aktivity organizované p. učiteľkou Mgr. Radoslavou Rákociovou, kedy žiaci vypĺňali tajničky a krížovky, hrali hry, maľovali a učili sa o význame tohto svätca a sviatku.
Marec je mesiacom, ktorý je akosi zvlášť venovaný knihám a čítaniu. Preto sme sa aj v našej škole rozhodli pripomenúť deťom túto skutočnosť a pripraviť niekoľko sprievodných akcií. Jednou z nich bola aj návšteva knižnice. V piatok 11. marca navštívili Podtatranskú knižnicu na sídlisku Západ žiaci šiesteho ročníka. Bolo pre nich pripravené podujatie s názvom Čo nás učia bájky. Pracovníčky knižnice im hravou formou priblížili posolstvo bájok, predstavili im známych bájkarov a tiež mali žiaci príležitosť aj sami objavovať poučenia z príbehov. Mnohí sa vo viacerých aj našli. Potom mali možnosť požičať si knižky, čo viacerí využili. A tak sa tešíme, že sa deťom podujatie páčilo a že mesiac marec využijú užitočne – s dobrou knihou.
V mesiacoch október až december prebiehal v Spišskej diecéze projekt s názvom Anjelom prikázal o tebe, ktorého vyhlasovateľom bol Diecézny katechetický úrad v Spišskej Novej Vsi. Bol zameraný na spoznanie osobnosti biskupa Jána Vojtaššáka, pretože v tomto roku si pripomíname 50. výročie jeho smrti. Žiaci sa na hodinách literatúry zoznámili s jednotlivými etapami biskupovho života, no najmä spoznali jeho vnútorné vlastnosti, ako sú pevná viera, pokora, hlboká ľudskosť a obrovská láska k Bohu i ľuďom. Výstupom projektu boli žiacke úvahy na tému Ako som spoznal biskupa Jána Vojtaššáka. V mesiaci február prebehlo vyhodnotenie a dvaja žiaci z našej školy boli ocenení – Zuzana Vojtechová a Martin Šidlovský, obaja zo 6. A triedy. Srdečne im gratulujeme.
Do galérie Deň otvorených dverí boli pridané fotografie.
Spoločnosť Google uviedla tohto roku už tretí ročník Web Rangers, program pre online nadšencov vo veku 13 až 16 rokov. Cieľom bolo učiť ostatných, ako využívať internet zmysluplne a bezpečne.
Deviatak Pavol Halás sa zapojil do tohto projektu a spolu s priateľom Maťo z Košíc vytvorili webovú stránku bezpečný web. Aj vďaka nej boli 6. 2. 2016 pozvaní na oslavu Web Rangerov ČR a SR v Prahe. S tým súvisela aj návšteva Googlu, kde si účastníci prebrali certifikáty od firmy Google. Pavol, blahoželáme!
A čo na to hovorí Pavol?
Zo začiatku sa to zdalo ľahké, keď prišla učiteľka, že kto chce ísť do Googlu. Prihlásil som sa a bol to veľmi príjemný pocit, keď som dostal odpoveď. Ako prvé sme sa mali zúčastniť workshopu v Košiciach. Tam som si to veľmi užil a stretol veľa milých ľudí. Medzi nimi aj Maťa, s ktorým som urobil web stránku. Potom prišiel ten e-mail, v ktorom bola pozvánka do Pražského Googlu. Boli s tým zo začiatku veľké komplikácie, ale veľmi ďakujem p. uč. Gabonayovej a Jarovi s ktorými som mohol ísť prvý krát do Prahy. Cesta bola pohodlná aj celý výlet prebiehal skoro bez problémov. V Prahe som stretol veľa skvelých ľudí, s ktorými si ešte teraz píšem. Je to skvelý pocit byť certifikovaným Web Rangerom.
Ing. Eva Gabonayová, Pavol Halás
Žiaci prvého stupňa našej školy sa 08.02.2016 zúčastnili divadelného predstavenia v Košiciach. Prekvapením pre deti bola baletná rozprávka „Doktor Jajbolí“, z ktorej si odniesli veľký umelecký zážitok. Veľkým zážitkom bola aj cesta vlakom, prehliadka Dómu svätej Alžbety, prechádzka historickým námestím.
ENERGOLAND Mochovce -najmodernejšie infocentrum o energii
V pondelok 8.2.2016, 45 žiakov 2. stupňa našej školy prežilo nezabudnuteľný zážitok na školskej exkurzii, ktorú škola dostala ako pekný darček od Nadácie FILANTROPIA. Cesta do Mochoviec bola dlhá a pre niektoré deti náročná, ale stála zato.
Po privítaní v budove Energolandu nás očarila KINECT hra na interaktívnej LED podlahe. V nemom úžase sme sledovali 3D kino Odysea energie: od veľkého tresku až po budúcnosť. Stroj času nás oboznámil, ako najväčšie objavy ovplyvnili populačnú explóziu. Panely zamerané na energetický mix nás informovali , ako si každá krajina volí spôsob výroby energie podľa geologických a klimatických podmienok. Absolvovali sme výlet na SUPERMOTORKE z minulosti do budúcnosti. V kontajmente sme objavovali nanosvet atómov. V neposlednom rade nás zaujímalo, či rádioaktívne odpady sú nebezpečné. Prekvapením pre nás bolo zistenie, že tento odpad musí byť zakopaný do zeme na dobu 300 rokov. V hmlovej komore sme mali možnosť pozorovať žiarenie, ktoré je všade okolo nás. Záver prehliadky patril tzv. uhlíkovej stope. Dozvedeli sme sa, že každá činnosť zanecháva na Zemi uhlíkovú stopu. Bolo zaujímavé objavovať túto stopu u jablka, sledovania TV, hamburgera, SMS správy, cestovania autom, či letu Boingom 747 so 400 pasažiermi na palube.
Prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré nás sprevádzali na ceste po areáli jadrovej elektrárne, okolo 4 chladiacich veží , nám určite budú ešte dlho rezonovať v hlave.
Aj touto cestou sa chceme poďakovať Nadácií FILANTROPIA za sprostredkovanie tohto úžasného zážitku. Naše poďakovanie patrí aj pánovi šoférovi, ktorý nás bezpečne priviezol z nášho výletu domov.
Ing. G. Martinková, vedúca exkurzie
Dňa 2. 12. 2015 prebehlo školské kolo olympiády v anglickom jazyku, ktorého sa zúčastnili žiaci druhého stupňa ZŠ v dvoch kategóriách. Žiaci mali pred sebou niekoľko náročných úloh, kde museli riešiť zadania z anglickej gramatiky, slovnej zásoby, čítania s porozumením a počúvania s porozumením. Riešitelia ďalej pokračovali v ústnej časti, ktorá sa skladala z opisu obrázka a voľného rozhovoru. Školské kolo olympiády z anglického jazyka a zúčastnených žiakov pripravovala p. učiteľka anglického jazyka Mgr. Radoslava Rákociová.
V kategórii 1A bojovalo 17 žiakov 6. a 7. ročníka, z ktorých sa o tretie miesto podelili Filip Kubáni (trieda 7. A) a Marián Stupák (trieda 7. A), na druhom mieste sa umiestnila Miroslava Puchalová (trieda 6. A) a prvé miesto získal Viliam Vagaš (trieda 7. A).
V kategórii 1B sa olympiády zúčastnilo 11 žiakov 8. a 9. ročníka, z ktorých sa na treťom mieste umiestnil Pavol Halás (trieda 9. A), druhý skončil Dávid Reidl (trieda 9. A) a prvé miesto obsadil Tobiáš Budzák (trieda 8. A).
Dňa 13. 1. 2016 najúspešnejší výhercovia oboch kategórií reprezentovali našu školu na obvodnom kole olympiády v Poprade, kde sme im všetci držali palce a priali mnoho šťastia. Vyplatilo sa, Viliam sa podelil o 23. - 24. miesto a Tobiáš obsadil krásne 8. miesto.
Všetkým zúčastnením patrí veľká vďaka i pochvala a úspešným výhercom srdečná gratulácia. Veríme, že aj v budúcnosti budú naši žiaci dosahovať tak pekné výsledky, k čomu im prajeme mnoho síl, vytrvalosti a Božieho požehnania.
Do galérie Karneval boli pridané fotografie.
Vo štvrtok, 21.1. 2016, sme celá 7.A trieda navštívili Slovenský hydrometeorologický ústav v Gánovciach. Videli sme veľa meteorologických prístrojov na meranie teploty, tlaku, rýchlosti a smeru vetra, viditeľnosti, zrážok a rôzne iné veci. Náš sprievodca nám porozprával aj o ozónovej vrstve. Odpovedali sme na viaceré otázky o meteorológii, za správnu odpoveď sme dostali peknú pohľadnicu. Bolo to veľmi poučné a veľmi sa nám to páčilo. Na záver sme videli vypustenie meteorologického balóna do atmosféry. Letel veľmi rýchlo a vysoko. Dozvedeli sme sa, že balón sa vypúšťa každý deň v tú istú hodinu na mnohých miestach na celom svete. Našu zaujímavú exkurziu sme ukončili spoločnou fotografiou. Po prehliadke sme odchádzali do školy s veľmi peknými zážitkami.
Na hodinách fyziky sme si vlastnoručne vyrobili meteorologickú búdku, zrážkomer, veternú smerovku, anemometer, zachytávač prachových častíc, vlhkomer a tešíme sa ako si vyskúšame prácu meteorológa pri našich meraniach a pozorovaniach.
Napísali: Natália Celerová a Eliška Mašlonková
NULTÝ ROČNÍK
Bude mať vaše dieťa šesť rokov a predsa váhate, či je už pripravené do školy?
- Je moje dieťa príliš hravé ?
- Obávate sa, že neobsedí v lavici ?
- Má zdravotné problémy ?
- Má problémy s grafomotorikou ?
- Má slabú slovnú zásobu ?
- Zvládne zápis do 1. ročníka ?
- Nerado kreslí, nevie správne držať písacie a kresliace potreby ?
- Pretrvávajú u dieťaťa logopedické problémy ?
- Nenavštevovalo predškolské zariadenie ?
Ak vás trápi niektorý z daných problémov, neodkladajte rozhodnutie!
NULTÝ ROČNÍK JE TU PRE VÁS!
KDE?
v ZŠ Štefana Mnoheľa v Poprade (za obchodným centrom MAX)
budova školy
Na rozdiel od materskej školy sa v ňom dieťa už učí pracovať ako v škole. Má rozvrh hodín, potrebuje aktovku i desiatu. Oboznamuje sa so základmi matematiky, učí sa rozpoznávať písmená, rozvíja si grafomotoriku aj slovnú zásobu. Je už školákom.
Učiteľ pri menšom počte detí v triede dokáže ku každému individuálne pristupovať a uprednostňuje činnosti zamerané na rozvoj jemnej motoriky, rozvíja matematické i jazykové predstavy. Deti sa učia a píšu ako školáci, majú svoje pracovné zošity, no didakticky sa aj zároveň hrajú, keď potrebujú – oddychujú. Učia sa správne rozprávať i verejne vystupovať v rámci kultúrnych podujatí. Okrem kvalifikovaného pedagóga, špeciálneho pedagóga a logopéda, ktorí sa deťom venujú, škola ponúka deťom aj rodičom všetky svoje služby (stravovanie v školskej jedálni, priestor na zoznámenie sa s počítačom hravým spôsobom v počítačovej miestnosti, rôzne krúžkové záujmové činnosti, školský klub detí atď.).
Obsah činností v nultom ročníku je zameraný na:
- rozvoj reči a komunikačných schopností dieťaťa
- prípravu na písanie a prvky výtvarnej výchovy
- rozvoj zmyslového vnímania a základov matematických predstáv
- rozvoj samostatnosti dieťaťa prostredníctvom pracovného vyučovania
- rozvoj hrubej motoriky a zdravého telesného vývinu dieťaťa
- vytváranie správnych medziľudských vzťahov v kolektíve detí.
Aké sú klady nultého ročníka?
Učebné osnovy nultého ročníka zohľadňujú vek detí, sociálne pomery v rodine, pre menší počet žiakov dokáže vytvoriť podnetnejšie prostredie a podchytiť individuálne schopnosti dieťaťa. Dieťaťu sa tu v predstihu poskytnú počiatočné základy z prvého ročníka (napr. základy techniky čítania, grafické a motorické návyky).
Nultý ročník je určený pre deti, ktoré k 1. septembru 2016 dosiahnu fyzický vek šesť rokov a nedosahujú školskú zrelosť.
Hlavným cieľom nultého ročníka je všestranne pripraviť dieťa na vstup do prvého ročníka a minimalizovať jeho adaptačné problémy, s ktorými sa musí vyrovnať v prvom ročníku.
Zápis do nultého ročníka pre školský rok 2016/2017 sa uskutoční priebežne od apríla do 15. júna 2016 v budove školy v kancelárii riaditeľky na 2. poschodí v čase od 12:00 do 14:00 hod.
Dieťa môže byť v individuálnych prípadoch zapísané aj v inom náhradnom termíne po dohode s vedením školy.
Do galérie A Slovo bolo u Boha boli pridané fotografie.
Prvýkrát sa od tohto školského roka do celoslovenského testovania žiakov ZŠ zapojili aj piataci.
Podobne ako u žiakov 9. ročníka sa testovanie týkalo dvoch hlavných predmetov - slovenského jazyka a matematiky. S radosťou môžme konštatovať, že výsledky tohto testovania poukázali na to, že naši žiaci dosahujú po absolvovaní primárneho vzdelávania výborné výsledky. Podobne ako žiaci 9. ročníka každoročne svojimi výsledkami svedčia o ich vysokej úrovni vedomostí, tak aj žiaci 5. ročníka dosiahli veľmi pekné výsledky.
Výsledková listina školy
z celoslovenského testovania žiakov 5. ročníka ZŠ v školskom roku 2015/2016
Testovanie 5 – 2015
Základné údaje/predmety |
MATEMATIKA |
SLOVENSKÝ JAZYK |
Priemerná úspešnosť školy |
70,16 % |
77,62 % |
Priemerná úspešnosť v SR |
61,99 % |
66,62 % |
Rozdiel oproti národnému priemeru |
8,17 % |
11 % |
Vážení rodičia, milí žiaci,
želáme Vám požehnané a radostné Vianoce a milostiplný rok 2016!
Poďakovanie patrí všetkým ústretovým rodičom, štedrým sponzorom a duchovným otcom, ktorí nám ochotne pomáhali pri rôznych školských a mimoškolských podujatiach.
Ďakujeme za krásne okamihy, ktoré sme vďaka Vašej snahe a dobrote mohli spolu prežívať.
Čo zaželať nám všetkým do nového roka 2016?
Asi to najhlavnejšie by malo byť zdravie, ktoré sa ničím iným nedá nahradiť a od ktorého sa odvíjajú všetky naše ďalšie aktivity. Zároveň pevnú vieru v Boha, pohodu na pracovisku, dobré medziľudské vzťahy, lásku k blížnemu a schopnosť počúvať a pomáhať druhým.
Vďaka, za vašu prítomnosť, za vaše priateľstvo, za vašu lásku, za vaše modlitby.
Našim žiakom želáme úspešné štúdium, dobré známky, ale aj pestrý a bohatý školský život, na ktorý sa bude v budúcnosti vždy s láskou spomínať.
S vďakou
Vedenie a pedagogický kolektív
Cirkevnej spojenej školy v Poprade
Prožily jsme překrásný listopadový týden od 23. do 27. 11. 2015 na zahraniční stáži ve vaší škole.
Zvlášť teď v předvánočním čase nás vzpomínka hřeje jako plamínek svíčky.
Přátelské a milé přijetí celého pedagogického sboru i dětí zůstane navždy v našich srdcích.
Opravdu moc se nám u vás líbilo. V rušné době a spěchu nás pohladil váš klid a mír. Obě jsme zkušené učitelky a máme přehled z řady škol. Ta vaše je v mnohém výjimečná. Máte velmi hodné, klidné, přemýšlivé a šikovné žáky. Je vidět, že se jim s láskou, pečlivě a profesionálně věnujete. Věříme, že v takovém kolektivu třídy pak dosahují děti výborných výsledků a jejich rodiče jsou spokojeni.
Děkujeme vám za přijetí a pozornost, kterou jste nám věnovali.
Přejeme vám krásné požehnané Vánoce, šťastný rok 2016 i všechny následující.
V Neslovicích 17. 12. 2016
Mgr. Petra Jonášová a PaedDr. Ludmila Vojtíšková
Základní a mateřská škola Neslovice a základní škola Tetčice
http://zsneslovice.cz/zstetcice/
Po prebratí témy Kultúra a reálie USA v rámci hodín anglického jazyka v 9. ročníku, nám dňa 4. 12. 2015 p. uč. Mgr. Radoslava Rákociová priblížila teóriu praktickou zážitkovou hodinou. Na tejto hodine sme videli videá a fotky z jej 2-ročného pobytu v tejto veľkej a rôznorodej krajine. Zaujali nás tiež suveníry, ktoré sme si mohli prehliadnuť. Históriu a kolonizáciu krajiny sme sprostredkovane zažili priamo v prírodných žijúcich múzeách Jamestown Settlement, Jamestown, Virginia a Plimoth Plantation, Plymouth, Massachusetts, ktoré ukazujú pôvodné osady anglických kolonizátorov zo 17-teho storočia. Boli sme uchvátení veľkými mestami ako sú New York, Washington, D.C. alebo San Francisco a tiež krásnou prírodou a národnými parkami, ako napr. Yosemite, Yellowstone a Grand Canyon. Osobitne nás svojou pestrosťou zaujali štáty Havaj a Aljaška, kde o prírodné úkazy nie je núdza. Táto hodina nám priniesla mnoho zážitkov a zaujímavostí zo života v USA i kultúrnych a prírodných pamiatok tejto rozmanitej krajiny.
Do galérie Mikuláš 2015 boli pridané fotografie.
Aktualizovali sme modul Stránky predmetovej komisie Informatika
Powered by aSc EduPage