• Víťazka Veronika Polomská

• Veľmi sa tešíme a blahoželáme našej žiačke Veronike zo 6.A triedy, ktorá v piatok 20. 1. 2023  vyhrala 1. miesto v krajskom kole súťaže ,,...a Slovo bolo u Boha...“ v 3. kategórii – poézia. Postupuje tak do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať v Bratislave 25. marca 2023. Budeme jej držať palce!

• „...a Slovo bolo u Boha....“

• Dňa 20.1. 2023 sa v našej škole opäť konalo krajské kolo súťaže „...a Slovo bolo u Boha....“. V recitácii kresťanskej poézie a prózy súťažilo 45 žiakov zo škôl západnej časti Prešovského a Košického kraja v piatich kategóriách. Víťaz z každej kategórie postupuje do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční v Batislave 25. marca 2023. Víťazom súťaže srdečne blahoželáme.

Vysledkova_listina.docx

• Chemická olympiáda

• 25.1. sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zúčastnili domáceho kola praktickej časti chemickej olympiády. S veľkým záujmom a nadšením si zopakovali a precvičili mnohé zručnosti v našej chemickej učebni.

• Obrátený adventný kalendár

• V poslednom adventnom týždni pred Vianocami sme v ŠKD úspešne ukončili našu tradičnú akciu „Obrátený adventný kalendár“. Jeho podstata spočíva v tom, že sa niečoho zriekneme a prinesieme to do zbierky, ktorá putuje do sociálne slabých rodín či do detských domovov.

Tento rok potešila krabica vyzbieraných dobrôt deti z Centra pre znevýhodnené rodiny. Pracovníčky centra boli nadšené dobrosrdečnosťou našich žiakov, ktorí sa neváhali podeliť o maškrty so svojimi rovesníkmi.

Úprimná a veľká vďaka preto patrí všetkým zúčastneným, najmä štedrým a obetavým žiakom našej školy.

• Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

• V adventnom čase pred Vianocami sme sa aj tento rok zúčastnili projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. A dopadlo to naozaj úspešne. Žiaci z našej školy prispievali nielen finančne, ale aj rôznymi darčekmi. Spolu sa nám tak podarilo naplniť šesť krabíc. Ďalšie štyri nám už hotové a zabalené priniesli rodičia našich žiakov.

Veríme, že sme týmito darčekmi z lásky urobili krásne a radostné vianočné sviatky mnohým seniorom z domovov dôchodcov.

Ďakujeme veľmi pekne všetkým zapojeným za ich štedrosť a spoluprácu.

• Zážitkové učenie sa ANJ

• Hodiny anglického jazyka na prvom stupni ZŠ sa v novom roku niesli v tvorivej atmosfére. Šikovní angličtinárikovia 3.A triedy si do nového roka zapriali všetko dobré formou vlastnoručne zhotovených pohľadníc.

Tešíme sa na ďalšie kreatívne hodiny a zážitkové učenie sa ;)

• Naša absolventka gymnázia Lucia Zvalená prednášala žiakom ZŠ

• Dni 19. 12. 2022 a 21. 12. 2022 boli pre mňa výnimočné. Prednášala som žiakom piateho a šiesteho ročníka Základnej školy sv. Jána Pavla II. v Poprade zadanie z predmetu Environmentálna výchova, na tému Prikrmovanie vtáctva v zimnom období. Predmet Environmentálna výchova má vyučuje Ing. Zuzana Gallayová.

Prednáška trvala dve vyučovacie hodiny.

V úvode som žiakom zdôraznila význam prikrmovania vtákov, vysvetlila, ktoré krmivo je vhodné a ktoré zasa nie a ďalšie dôležité detaily. Po vstupnej diskusii nasledoval interaktívny kvíz cez aplikáciu Kahoot, v ktorom som si preverila vedomosti žiakov. Žiaci mali určiť 24 druhov vtákov podľa fotografií. Časový limit na jeden druh bol 30 sekúnd. Žiaci preukázali veľmi dobré vedomosti z biológie, väčšinu zobrazených druhov spoznali.

Po prestávke som žiakom púšťala zvukové prejavy vtákov. Ku každému hlasovému prejavu mali žiaci tri možností o aký druh sa jedná. To už bolo o čosi náročnejšie, ale spoločne sme sa dopracovali k správnym odpovediam.

V ďalšej časti som prezentovala žiakom výsledky mojej SOČ, kde som zdôraznila význam zimného prikrmovania spevavcov. Žiaci mali množstvo zvedavých otázok, na ktoré sme sa snažili nájsť spoločné odpovede. Celá prezentácia bola doplnená množstvom mojich fotografií a zaujímavých videí. Bola to pre mňa veľmi dobrá skúsenosť.

Na záver by som sa chcela poďakovať všetkým žiakom za ich pozornosť a aktívny prístup. Takisto ďakujem vedeniu Základnej školy sv. Jána Pavla II. v Poprade a PaedDr. Zuzane Čerkalovej za možnosť realizovania tejto aktivity.

Lucia Zvalená

Technická univerzita vo Zvolene